Severočeské vodovody a kanalizace, a.s.

Zákaz odběrů vod z potoků kvůli suchu platí napříč Povodím Ohře

16. srpna 2018

Ústí nad Labem 15. srpna (ČTK) - Zákaz odběrů povrchových vod kvůli suchu platí na mnoha místech napříč Povodím Ohře. Bez omezení je už pouze samotná řeka Ohře, kde je zatím vody dost i pro zahrádkáře

Kvůli nedostatku vody trpí ekosystém, nelze vyloučit úhyny ryb. Severočeské vodovody a kanalizace zaváží pitnou vodou 27 vodojemů na území Ústeckého a Libereckého kraje, zásobování je podle firmy plynulé.

Úřady na severu Čech začaly vyhlašovat zákazy odběrů povrchových vod na začátku června. "Dnes už platí na značné části území Povodí Ohře, a to napříč celou plochou," řekl dnes ČTK Martin Cidlinský z Povodí Ohře. Naposledy v pondělí vydal zákaz odběru vod v povodí potoku Modla lovosický úřad. "Zákaz se dotkne především zahrádkářů, kteří mají podél Modly zahrádky a mají povolení k odběru vody pro zalévání. V Lovosicích jsou to zahrádkářské kolonie zejména v ulici Terezínská, za tenisovými kurty," sdělila ČTK mluvčí lovosické radnice Ivana Kocánková.

Na území Lovosic platí zákaz odběru povrchových vod ještě v případě Milešovského potoka, a to také prakticky po celé délce toku. Zde byl zákaz vyhlášen již 18. července. V případě nedodržení tohoto opatření se fyzické osoby dopouštějí přestupku, za kterou hrozí sankce až do výše 50.000 korun. V případě podnikatelů se pokuta může vyšplhat až na 100.000 korun.

Další zákazy odběru povrchových vod platí na Lounsku, Karlovarsku, v Rumburku se nesmí čerpat voda z Mandavy, v Teplicích, Novém Boru, České Lípě a jinde. "Bez problémů zůstává už jen Ohře," uvedl Cidlinský.

Kvůli nedostatku vody trpí celý ekosystém, hrozí úhyny ryb kvůli kyslíkovému dluhu. Podle Cidlinskému předejít takové situaci není možné. Suchem se také zhoršuje kvalita vody v řekách, do kterých se vypouští odpadní vody.

Pitné vody je zatím v Ústeckém a Libereckém kraji všude dostatek. Povrchové nádrže v Krušných a Jizerských horách jsou naplněny z osmdesáti procent. Mluvčí Severočeských vodovodů a kanalizací (SČVK) Iveta Kardianová ČTK řekla, že firma zaváží pravidelně 27 vodojemů na celém provozovaném území a dvanáct vodojemů bylo doplněno jednorázově. "Jedná se většinou o malé vodojemy s malou kapacitou pro malé obce, kde se zavážení pohybuje v řádu desítek maximálně stovek kubíků. Četnost zavezení se pohybuje od několika zavezení za den po zavezení například jedenkrát týdně," uvedla mluvčí.

V posledních týdnech se na společnost obrátilo i několik obyvatel Liberecka a Českolipska s objednávkou zavezení studny pitnou vodou. "V případě, že máme disponibilní cisternu, i těmto zákazníkům vyhovíme," řekla Kardianová.

fir sd

Důležité kontakty

Zákaznický - Havarijní telefon:
601 267 267 / 840 111 111

kontaktní e-mail:
info@scvk.cz

Žádost o vyjádření

Potřebujete vyjádření provozovatele k možnosti napojení na vodovodní nebo kanalizační řad, k dokumentacím a povolením?

Kariéra

Nepřehlédněte aktuální Nabídky zaměstnání v naší společnosti.

Dotaz na kvalitu

V případě, že v interaktivní mapě nenaleznete potřebné informace o kvalitě dodávané pitné vody, použijte formulář.

Zákaznická data

Vstup do zákaznického portálu, kde můžete spravovat svá vyúčtování, kontrolovat faktury, zadávat samoodečty.

Přípojka a smlouva

Základní informace jak postupovat, chcete-li si zřídit vodovodní a/nebo kanalizační přípojku.

Česká Lípa Děčín Chomutov Jablonec nad Nisou Jilemnice Kadaň Liberec Litoměřice Žatec Louny Most Roztoky Špindlerův Mlýn Teplice Turnov Ústí nad
Labem
Varnsdorf Mapa