Severočeské vodovody a kanalizace, a.s.

Voda je kvalitní a máme jí dost, uklidňují vodohospodáři

28. srpna 2018

Zásoba podzemní vody je i přes panující sucho dostačující, říkají pracovníci úpravny. Ta čistí vodu přes čtyři desítky let.

MARTIN KRCH
Ústecký kraj – Letošní vlna tropického počasí vyvolala obavy o kvalitu a dostatek vody, a to nejen užitkové, ale i té pitné. Obava je sice opodstatněná, ale o kvalitu vody a její množství se bát nemusíme. Na to, jak úprava vody probíhá, se Deník vyrazil podívat do úpravny k Píšťanskému jezeru na Litoměřicku.

Nenápadná budova zde stojí od roku 1972, vodou zásobuje část Ústí nad Labem a Lovosic. S kapacitou až 165 litrů za sekundu dodává pitnou vodu pro zhruba 60 tisíc obyvatel. Zařízení čerpá vodu pomocí 10 kvartérních vrtů z hloubky 16 metrů a 2 křídových vrtů z hloubky 140 metrů. Voda následně putuje na čištění a filtraci do úpravny. Zde se upravuje pomocí pískových filtrů na dvou linkách.
„Na jedné z nich je ze surové podzemní vody před chlorací odstraňováno železo a na druhé je pomocí směšování surové vody s ozonem odstraňován mangan,“ popsala Iveta Kardianová, mluvčí Severočeských vodovodů a kanalizací, které zařízení provozují.
Po těchto reakcích dochází k vysrážení obsažených látek do nerozpustné podoby a separaci na pískových filtrech. K zachycení železa a manganu slouží laguny v blízkosti úpravny. Vyčištěná voda se potom pomocí silných čerpadel distribuuje do vodovodní sítě. Voda z hlubokých křídových vrtů je podle vedení úpravny natolik kvalitní, že by se dala bez jakékoli úpravy ihned pít. Přesto se i tato voda ošetřuje. Dělá se to proto, aby vydržela cestu k finálnímu spotřebiteli.

Upravená voda z píšťanské vodárny míří dvěma směry. Na jednu stranu je hnána pomocí tří čerpadel hluboko pod zemí podél píšťanského jezera až nad obec Michalovice do stanice, odkud padá voda samospádem na Větruši v Ústí samospádem nad Labem, které je na vodě z Píšťan závislé. Po cestě jsou k vodovodu připojeny některé další obce jako Michalovice, Libochovany, Kamýk a Řepnice. Druhým směrem proudí voda potrubím pod hladinou Labe do Lovosic. V minulosti byly z úpravny vody u Píšťan zásobovány i Litoměřice, ty ale nyní „pijí“ vodu z okolí Malešova u Hoštky.

Letošní dlouhotrvající vedra kvalitu vody nijak neovlivnila. Výskyt sinic v podzemní vodě vodohospodáři nezjistili, nezaznamenali ani problémy s účinností separace na pískových filtrech. Bát se není třeba ani nedostatku vody. Podle geologů jsou zásoby spodních vod pod územím celé zdejší oblasti tak velké, že by odsud mohla být zásobována i mnohem vzdálenější místa.

„V případě nedostatku pitné vody máme možnost vzhledem k rozsáhlosti provozované vodovodní sítě přistoupit k navýšení dodávky vody zásobováním z úpravny vody Meziboří. Doposud ovšem nebylo potřeba přistoupit k tomuto řešení,“ ujistila Kardianová.

Důležité kontakty

Zákaznický - Havarijní telefon:

601 267 267

840 111 111

Žádost o vyjádření

Potřebujete vyjádření provozovatele k možnosti napojení na vodovodní nebo kanalizační řad, k dokumentacím a povolením?

Kariéra

Nepřehlédněte aktuální Nabídky zaměstnání v naší společnosti.

Staňte se členy našeho týmu.

Dotaz na kvalitu

V případě, že v interaktivní mapě nenaleznete potřebné informace o kvalitě dodávané pitné vody, použijte formulář.

Zákaznická data

Vstup do zákaznického portálu, kde můžete spravovat svá vyúčtování, kontrolovat faktury, zadávat samoodečty.

Přípojka a smlouva

Základní informace jak postupovat, chcete-li si zřídit vodovodní a/nebo kanalizační přípojku.

Česká Lípa Děčín Chomutov Jablonec nad Nisou Jilemnice Kadaň Liberec Litoměřice Žatec Louny Most Roztoky Špindlerův Mlýn Teplice Turnov Ústí nad
Labem
Varnsdorf Mapa