Severočeské vodovody a kanalizace, a.s.

Pozor, šmejdi zkouší další trik

22. srpna 2018

Na paní Hanu si falešný pracovník vodáren nepřišel. Zalarmovala policii.

PETR MÁLEK
Teplice – Především senioři by si měli dát nyní pozor na novou fintu samozvaných pracovníků společnosti Severočeské vodovody a kanalizace (SčVK). Obcházejí domácnosti a pod falešnou identitou vystupují s tím, že došlo k chybě při placení záloh na vodu a že právě oni to mají překontrolovat a napravit.
Vedení SčVK ale varuje: nic takového se nestalo, do bytu si nikoho nepouštějte. Hrozí totiž, že vás okradou. Případy falešných pracovníků už řeší policie.
Jedněmi z těch, na které to v minulých dnech údajní pracovníci dodavatele vody zkusili, byli rodiče paní Hany. „Zazvonili u branky našeho domu, a když táta vykoukl z okna, tak na něj spustili, že nemá zaplacenou vodu, protože se stala chyba někde při převodu peněz ze SIPO,“ vypráví paní Hana.
V té době pracovala na zahradě, takže zvonek také slyšela. „Nedalo mi to, tak jsem se šla podívat, kdo to je. Pán za brankou se představil jako pracovník SčVK a zopakoval mi, proč přišel. A že potřebuje k nám dovnitř, abychom vše mohli společně překontrolovat. Že musí vidět složenky a tak dále,“ líčila vtíravost dotyčného falešného pracovníka vodárenské společnosti paní Hana. Přestože podle ní muž vypadal důvěryhodně, nedalo jí to a chtěla si nejprve vše ověřit.
„Když jsem řekla, že si nejprve zavolám na zákaznickou linku, tak odešel s tím, že se pak tedy vrátí,“ uvedla paní Hana.
Právě přes zákaznickou linku pak vodárenskou společnost upozornila na falešného pracovníka, který se chce pod záminkou
historky o chybě v účtování záloh dostat k lidem do bytu, kde by mohl krást. SčVK přitom tímto způsobem v případech
nesrovnalostí ve vyúčtování nikdy nepostupuje.

Pokud už musí zaměstnanci SčVK do terénu k odběratelům, pak mají zcela jasnou identifikaci. „Prokazují se průkazem, který má velikost běžné čipové karty a kromě názvu společnosti a jména zaměstnance je na něm i osobní číslo zaměstnance a fotografie,“ upozorňuje mluvčí SčVK Iveta Kardianová.
Zejména na identifikaci pracovníků klade mluvčí SčVK velký důraz. A to s odkazem na to, že zloději v minulosti odcizili firemní
oblečení, takže fiktivní zaměstnanci mohou u dveří působit na první pohled velmi důvěryhodně.
„V uplynulých letech jsme zaznamenali řadu takových případů. Pod záminkou vrácení peněz za stočné tak došlo k okradení důchodců. Nevěřte proto návštěvám domácností, které se vydávají za zaměstnance vodáren, a požadujte prokázání jejich totožnosti pracovním průkazem,“ apeluje Kardianová.
To, že jsou senioři ohroženou skupinou, potvrzuje i policie. „Vybírají si hlavně starší lidi, protože u nich sázejí na vrozenou
dobrosrdečnost a důvěřivost. Vymyslí si historku, a když jim na to dotyčný skočí, tak ho okradou. Stačí, když je pustí do bytu,“ říká Daniel Vítek z teplické policie.
Tepličtí kriminalisté se v minulosti zabývali také případem, kdy seniory okrádal muž, který si tipoval jen věkově starší ženy.
Vymyslel si historku, že má porouchané auto, a proto nutně potřebuje půjčit na opravu s tím, že peníze pak vyzvedne doma v jiném městě a přiveze.

Důležité kontakty

Zákaznický - Havarijní telefon:
601 267 267 / 840 111 111

kontaktní e-mail:
info@scvk.cz

Žádost o vyjádření

Potřebujete vyjádření provozovatele k možnosti napojení na vodovodní nebo kanalizační řad, k dokumentacím a povolením?

Kariéra

Nepřehlédněte aktuální Nabídky zaměstnání v naší společnosti.

Dotaz na kvalitu

V případě, že v interaktivní mapě nenaleznete potřebné informace o kvalitě dodávané pitné vody, použijte formulář.

Zákaznická data

Vstup do zákaznického portálu, kde můžete spravovat svá vyúčtování, kontrolovat faktury, zadávat samoodečty.

Přípojka a smlouva

Základní informace jak postupovat, chcete-li si zřídit vodovodní a/nebo kanalizační přípojku.

Česká Lípa Děčín Chomutov Jablonec nad Nisou Jilemnice Kadaň Liberec Litoměřice Žatec Louny Most Roztoky Špindlerův Mlýn Teplice Turnov Ústí nad
Labem
Varnsdorf Mapa